Sklep Online
HENRI SELMER PARIS

Aktualności

Saksofon altowy SERIA LIMITOWANA

Od Adolphe Sax'a do Henri Selmera... legendy ciąg dalszy

W umysłach saksofonistów na całym świecie nazwiska Sax i Selmer żyją w zażyłym związku. Wspólna historia zaczęła się w 1929 r., kiedy Henri SELMER Paris kupił przedsiębiorstwo Adolphe Sax'a. Wydanie limitowanej edycji saksofonu altowego będzie upamiętnieniem dwusetnej rocznicy urodzin tego wielkiego wynalazcy, jak również 130-lecia firmy Henri SELMER Paris.

Wspólne przeznaczenie

W 1846 roku młody Adolphe Sax opatentował "system instrumentów dętych zwanych saksofonami". Prowadząc klasę saksofonu w Wojskowej Akademii Muzycznej w Paryżu, udoskonalał jednocześnie swoje wynalazki, a cała rodzina saksofonów wkrótce była w komplecie - od sopranino do kontrabasowego. Firma Henri SELMER Paris powstała w roku 1885. Specjalizując się początkowo w produkcji stroików, ustników i klarnetów, w roku 1922 rozpoczęła swoją przygodę z saksofonem. Muzyka jazzowa, rewie i widowiska podbijały świat, upowszechniając pełen mocy i urzekający dźwięk nowego instrumentu wśród szerokiej publiczności.

Od historii do współczesności: projekt i estetyka

Ten rocznicowy model odtwarza historię manufaktury i produkcji saksofonu przez wszystkie lata. Ten śmiały i nowoczesny model został zainspirowany wcześniejszymi wzorami. Mając na uwadze wygląd i ergonomię na miarę czasów współczesnych zaczerpnął z nich takie cechy jak szerokie klapy, body/bell brace, klapę oktawową, pierścienie, rolki z masy perłowej, skończywszy na ustniku. A wszystko to w ramach hołdu dla dokonań Adophe Sax'a.

Największe subtelności wykończenia, takie jak fabryczne grawery upamiętniajace pasje Sax'a (m.in. ornitologię) czy "perłowy" lakier, współtworzą ostateczne piękno wizualne tego instrumentu. Doskonała synteza różnorodnych możliwości brzmieniowych i zabarwienia tembru, jakie można uzyskać z tego saksofonu. Instrument ten potwierdza mistrzostwo firmy Henri SELMER Paris w budowie tradycyjnych instrumentów, idące w parze z odkrywczą pasją zakorzenioną we współczesności, podążając ścieżką wyznaczoną przez Adolphe Sax'a. Odkrywa się nowa karta historii.

Grawery przedstawiają świat Adolphe Sax'a: szkice instrumentów z oryginalnego patentu, a obok nich maszyna z warsztatu wynalazcy - symbol rozpoczynającej się wówczas ery przemysłowej. Obecność papugi nawiązuje do mało znanej pasji Sax'a, jaką była ornitologia. I wreszcie struktura będąca tłem dla wygrawerowanych wzorów - przywołuje ona na myśl Pałac Kryształowy w Londynie, wzniesiony w 1851 roku z okazji odbywajacej się w nim pierwszej światowej wystawy, na której Adolph Sax i jego wynalazki odniosły wielki sukces.

1885-2015
Henri SELMER Paris
130 lat innowacji


200 lat temu urodził się Adolphe Sax, a niemal od 100 lat firma Henri SELMER Paris mierzy się z wyzwaniem, jakie pozostawił po sobie ten wielki wynalazca: ulepszyć i dostosować saksofon do współczesnych wymagań.

Tradycyjne metody produkcji zostały wsparte przez innowacje technologiczne, a kolejne modele saksofonów korzystały na wprowadzaniu nowych procesów wytwarzania, technologii i standardów, które przyczyniały się do coraz lepszej ergonomii i właściwości akustycznych profesjonalnych saksofonów. Wskutek tej ewolucji w saksofonie dokonują się rewolucje. Instrument ten, ze swoją unikatową paletą brzmień, występuje we wszystkich domenach muzyki.

Firma Henri SELMER Paris posiada w swoim DNA gen twórczego dynamizmu, który leży u podstaw jej działalności, trwającej od końca XIX stulecia. Brigitte i Jerome Selmer, reprezentujący czwarte pokolenie, wprowadzają swoją firmę w XXI w. i niezmiennie utrwalają jej wiodącą pozycję na globalnym rynku.

"Limited Edition Alto Sax" to wyjątkowy saksofon altowy, który wybiega w przyszłość bazując na dziedzictwie przeszłości, jednocześnie będąc w harmonii z tym, co obecne. Od miasta Dinant w Belgii do Pekinu, poprzez Tokio, Nowy Jork i Paryż rozbrzmiewać będzie w latach 2014-2015 głos tego instrumentu.

Katalog / pobierz (3 MB):
pdf